Axians zrealizowało projekt ZONE dla Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, polegający na wytworzeniu oprogramowania, migracji bazy danych, przeprowadzeniu pilotażu rozwiązania testowego, szkoleniu użytkowników oraz produkcyjnym uruchomieniu usług elektronicznych oferowanych w ramach systemu. Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), oparty na środowisku chmurowym, wsparł już 2 miliony obywateli i 20 tys. urzędników w realizacji obowiązków związanych z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków*, dotyczących wspierania termomodernizacji i remontów oraz prowadzenia rejestru emisyjności poszczególnych budynków. To także możliwość cyfryzacji niektórych procesów realizowanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego oraz zebrania w jednym miejscu informacji o źródłach ciepła i spalania paliw w budynkach o mocy nominalnej do 1 MW.
Zbudowane i wdrożone przez zespół Axians oprogramowanie powstało w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, a prace nad jego produkcyjnym uruchomieniem zostały zakończone pod koniec 2023 roku. System ZONE zaczął funkcjonować w lipcu 2023 r.. Od tego momentu obywatele mogą składać deklaracje o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Aktualnie w bazie danych Systemu ZONE jest już 9,5 milionów deklaracji, jak również 80 tys. inwentaryzacji budynków i ponad 100 tys. przeglądów kominowych. Dane są na bieżąco aktualizowane.
Po odebraniu etapu wytwórczego projektu, zakończeniu migracji danych i przeprowadzeniu pilotażu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Emisji odbyło się uruchomienie produkcyjne. Ostatnie posiedzenie Komitetu Sterującego projektu miało miejsce 8 grudnia br. – wtedy członkowie Komitetu wysłuchali podsumowania prac projektowych. Od tego momentu przez kolejne 60 miesięcy firma świadczy stałe usługi wsparcia technicznego w ramach gwarancji i utrzymania.
Długofalowym efektem działania systemu ZONE będzie poprawa jakości powietrza w Polsce. Będzie to możliwe m.in. dzięki stworzeniu centralnej ewidencji emisyjności budynków, a następnie łatwiejszego monitorowania użytkowanych źródeł ciepła i spalania paliw. Aby było to możliwe konieczne było także zapewnienie integracji z systemami referencyjnymi oraz skonfigurowanie narzędzi zapewniających dwukierunkową wymianę danych między nimi oraz wdrożenie modułów analitycznych pozwalających na przeprowadzenie analiz środowiskowych, zdrowotnych i finansowych w oparciu o dane gromadzone w Systemie ZONE. Dzięki zbudowanemu przez Axians rozwiązaniu informatycznemu możliwe jest bieżące sprawowanie kontroli nad emisyjnością konstrukcji budowalnych realizowanych w Polsce.
Korzyści dla klienta
- Dostęp do nowoczesnych narzędzi umożliwiających efektywną realizację celów postawionych przed urzędem,
- Migracja danych do jednolitej struktury bazy oraz integracja z zewnętrznymi źródłami danych,
- Prostsza kontrola stopnia realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawnych,
- Możliwość wizualizacji danych na mapach i przygotowywanie szczegółowych analiz przestrzennych,
- Dostęp do szerokiego grona specjalistów IT, w ramach wsparcia technicznego dostarczanego przez zespół Axians.
*dane aktualne na dzień 20.12.2023 roku
Potrzebujesz więcej informacji na temat projektu?
Zostaw nam swój adres e-mail, a my prześlemy Ci więcej szczegółów.