Przemysław Domański
Partner Sales Manager
Za nami już 45. edycja SAMBY, konferencji organizowanej dla użytkowników Infor w Polsce. W tym roku z ponad setką menedżerów i specjalistów rozmawialiśmy o rozwiązaniach chmurowych, KSeF-ie, hybrydach czy multi-tenancie. Wisienką na torcie była gala nagród na Kopcu Kościuszki, podczas której klienci z własnej inicjatywy przyznali nagrodę zespołowi wsparcia Axians.
Kolejna SAMBA – Konferencja Użytkowników Infor LN/BAAN, organizowana pod szyldem marki Axians, polubiła liczbę 3. Razem z naszymi gośćmi zrobiliśmy trzy sambowe kroki w chmurę:
- świętowaliśmy zakończone właśnie trzy projekty wdrożeniowe systemu Infor LN 10.7 z szerokim wykorzystaniem chmurowej technologii Infor Extensibility;
- celebrowaliśmy trzy nowe kontrakty na wdrożenie w Polsce systemu Infor LN CE w „prawdziwej chmurze”;
- dyskutowaliśmy o trzech kierunkach rozwojowych związanych z aktualnymi wydarzeniami: o hybrydowych konfiguracjach IOS-LN, o integracji ERP-MES (Lighthouse) oraz, cóż, jakby tego mogło dzisiaj nie być, o KSeF (e-fakturach) – także w chmurze.
Te trzy startujące właśnie polskie projekty wdrożenia rozwiązań Infor Cloud Suite wspierane przez zespół Axians są oparte na „prawdziwej” chmurze „multitenant” (po polsku można by powiedzieć: „wielolokalowej”), która umożliwia sprawne aktualizacje i natychmiastowy dostęp do innowacji, w tym do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją.
Szybki dostęp do wielu aspektów innowacji zyskują także użytkownicy stacjonarnej wersji Infor LN dzięki pokazywanej na SAMBIE hybrydowej konfiguracji stacjonarnego LN i chmurowego Infor OS (Infor Operating Service). Taki model stanowi spokojny, przejściowy krok w stronę rozwiązań chmurowych, który pozwala na osiągnięcie wielu korzyści z chmury i możliwości przyśpieszenia innowacji dzięki niej przy względnie niedużym wysiłku. Domeną rozwiązań hybrydowych pozostaje też połączenie ERP (Infor LN w chmurze) i systemu Infor MES (Lighthouse), odpowiedzialnego za komunikację i zarządzanie obszarem produkcji. Z systemem Infor MES (Manufacturing Execution System, ISA-95 level 3) w czasie SAMBY mogli zaznajomić się użytkownicy koncentrujący się dotychczas na wyższym poziomie – ERP (ISA-95 level 4). Z kolei sposoby radzenia sobie z przyszłymi e-fakturami można było przećwiczyć w czasie dwóch obleganych warsztatów dotyczących oprogramowania KSeF dla systemu Infor LN. Oczywiście, rozwiązanie jest dostępne w chmurze „wielolokalowej”, ale także dla tak wiekowych systemów, jak BAAN IV z końca drugiego tysiąclecia naszej ery. You’ll never walk alone.
Trzy statuetki to trzy projekty nagrodzone w czasie wieczornej gali na Kopcu Kościuszki. To trzy zakończone wdrożenia Infor LN 10.7 w firmach (alfabetycznie): Brugman, Cargotec i Technokabel, w których istotnym aspektem była właśnie chmurowa technologia Infor Extensibility. Istotną rolę odegrał w tym też zespół wsparcia Axians, sprawnie asystując przy operacyjnym uruchomieniu LN 10.7.
I tu pojawiła się niepodziewanie czwarta statuetka, wręczona przez reprezentantów nagrodzonych projektów, właśnie tym często zapominanym, cichym bohaterom, którzy odpowiadają za spokojną eksploatację kluczowych systemów wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem – zespołowi wsparcia Axians. Całe szczęście, że gdzieś pod ręką była mała drukareczka, dzięki której można było na gorąco dodrukować i przykleić na statuetce nazwy firm, które chciały dołączyć się do podziękowań. Z tą bonusową statuetką jest teraz kłopot, bo nie ma zgody co do tego, gdzie powinna stać. Kłótnia może się skończyć rotacyjnym ustawianiem tej szczególnej nagrody na kolejnych biurkach zespołu wsparcia.
Teraz liczby: w SAMBIE wzięło udział ponad 100 menedżerów i specjalistów z 44 firm, z czego większość pojawiła się osobiście w naszym krakowskim biurze, całkowicie wypełniając dostępną przestrzeń. 55 z nich wypełniło już dosyć dokładne ankiety, w których konferencja uzyskała średnią ocenę 4,73 (skala 1-5). Widoczność z naszych axiansowych okien wynosiła 100 km (Kraków – Lodowy Szczyt w Tatrach). Wieczorny spacer z biura na Kopiec Kościuszki to było ok. 5 km.
Konferencji towarzyszyło łącznie 14 warsztatów, w tym 5 zdalnych i 4 praktyczne. Wśród prowadzących, oprócz superdoświadczonych konsultantów z ćwierćwiecznym doświadczeniem, warsztaty prowadziła też *trójka* debiutantów. Aha, numer konferencji, 45. SAMBY, też jest podzielny przez 3.