Kryzys COVID-19 wciąż budzi wiele obaw wśród menedżerów. Jednym z ważniejszych zadań było (i wciąż jest) – zapewnienie efektywności organizacji, które nowa rzeczywistość zmusiła do przejścia na pracę zdalną.
W początkach epidemii decydenci w firmach skupiali się na zachowaniu ciągłości biznesowej walcząc o utrzymanie przychodów i płynność finansową, szybkie odtworzenie łańcuchów logistycznych.
Epidemia trwa w najlepsze, a rzeczywistość gospodarcza nacechowana jest dużą niepewnością. Jedno jest pewne: elastyczność IT, zwinność i efektywność kosztowa są ważniejsze niż kiedykolwiek. W dobie wymuszonej epidemią cyfryzacji to właśnie IT staje się coraz ważniejszym czynnikiem rozwoju.
Jednocześnie, rok 2020 nie napawa optymizmem, w kwestii inwestycji w IT. Eksperci firmy analitycznej Statista przewidują co najmniej 5,1% spadek budżetów inwestycji w IT w porównaniu z rokiem 2019. Czy to oznacza, że firmy nie będą się rozwijać? Niekoniecznie!
IT bez inwestycji
Przykładem modelu konsumpcji IT nie wymagającego zaangażowania inwestycyjnego w zakup infrastruktury i oprogramowania jest HPE GreenLake. Ten dostosowany do aktualnych, bardzo obecnie zmiennych potrzeb firm pakiet kompletnych rozwiązań IT, takich jak Big Data, Edge, przetwarzanie i bazy danych, dostarczany jest lokalnie w modelu płatności za użycie.
Taki model umożliwia firmom efektywne zarządzanie kapitałem i przepływami pieniężnymi, zapewniając ciągłość biznesową, utrzymując produktywność i konkurencyjność w dynamicznej rzeczywistości długotrwałego kryzysu.
Nie przepłacaj za IT
Zaimplementowany w HPE GreenLake model konsumpcji IT oparty o realne potrzeby i błyskawiczną skalowalność (i deskalowalność) wyeliminował odwieczny problem klientów kupujących nadmiar mocy obliczeniowej, pamięci masowej lub sieci dla rozwiązań lokalnych oraz ich niedostatku w przypadku nagłego wzrostu potrzeb. Według analiz firmy HPE, średni wskaźnik rzeczywistego wykorzystania IT przez klientów wynosi około 45%. Oznacza to, że 55% ich zasobów IT jest niewykorzystanych!
Wyeliminowanie nadmiaru zasobów IT jest w stanie przełożyć się na konkretne oszczędności. Według HPE, w modelu GreenLake firmy odnotowują średnio 22 – 30 proc. oszczędności w przepływach pieniężnych. Zmiana modelu korzystania z zasobów IT ma znaczny wpływ na firmę. Usługowe modele konsumpcji IT jako usługi zapewniają szybsze reakcje na zmiany na rynku, pozwalają na realne oszczędności w budżecie po stronie inwestycji i zmniejszenie kosztów IT, przy jednoczesnym zachowaniu jego wysokiej efektywności.