Tematem przewodnim wczorajszego spotkania organizowanego przez zespół Axians i SAP było praktyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości, zaawansowanych algorytmów optymalizacyjnych i aplikacji mobilnych w utrzymaniu majątkiem. 

W miniony czwartek 21.11.2024 r. w warszawskiej Hali Koszyki, firmy Axians i SAP zgromadziły ekspertów i praktyków, by wspólnie odkrywać przyszłość Enterprise Asset Management i inspirować do wdrażania zmian, które usprawniają codzienną pracę. Tematem przewodnim spotkania były innowacje wspierające firmy i instytucje publiczne zarządzające rozproszonym majątkiem technicznym. Nasi eksperci pokazali zgromadzonym uczestnikom jak za ich pośrednictwem m.in. minimalizować przestoje, optymalizować koszty i maksymalizować wydajność infrastruktury przemysłowej.  

Eksperci podzielili się również praktyczną wiedzą oraz przykładami zastosowań narzędzi, które łączą wieloletnie doświadczenie z najnowszymi technologiami, wspierając zarządzanie zasobami organizacji na najwyższym poziomie. Spotkanie było także okazją do networkingu i bezpośrednich rozmów z ekspertami branżowymi i zobaczenia „na żywo” jak działają światowej klasy rozwiązania informatyczne wspierające firmy zarządzające infrastrukturą telekomunikacyjną, przemysłową, energetyczną czy kolejową.  

Axians, jako certyfikowany partner SAP, posiada unikalne doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań z zakresu zarządzania majątkiem w oparciu o SAP EAM i ich integracji z istniejącym systemem, dlatego główny nacisk podczas spotkania eksperci położyli na praktyczne wskazówki i Case Study, które pomogły firmom osiągać lepsze wyniki operacyjne i strategiczne. Spotkanie otworzył Patryk Borzęcki, SAP Segment Director i Adam Adamczyk, Head of Digital Supply Chain, SAP CEE, podkreślając znaczenie trzech kluczowych elementów nowoczesnego przedsiębiorstwa: dążenia do doskonałości organizacyjnej, zapewnienia bezpieczeństwa oraz maksymalizacji wydajności zasobów.  

Innowacje w praktyce: efektywność zamiast kompromisów 

Dyskusja rozpoczęła się od krótkiej ankiety, która pozwoliła zidentyfikować kluczowe wyzwania i potrzeby uczestników. Na tej podstawie omówione zostały konkretne funkcjonalności i narzędzia, które mogą usprawnić codzienną pracę. Eksperci Axians zaprezentowali podejście oparte na dwóch filarach: narzędziach codziennego wsparcia – pomagających w bieżącym funkcjonowaniu oraz bardziej zaawansowanych rozwiązaniach strategicznych, umożliwiających holistyczne zarządzanie majątkiem.  

Omówiono pełen pakiet funkcjonalności SAP EAM takich jak Strategic Asset Management Planning, który umożliwia analizowanie efektywności zasobów i podejmowanie decyzji dotyczących ich wymiany lub remontu, czy też Asset Performance Management pozwalający na bieżąco kontrolować stan techniczny zasobów. Pomocną opcją i zasługującą na szczególną uwagę jest rola cyfrowych asystentów, wspieranych przez sztuczną inteligencję, którzy usprawniają codzienną pracę, pozwalając skupić się na zadaniach o większej wartości. Co to wszystko oznacza w praktyce? AI w Asset Management nie tylko przyspiesza komunikację i podnosi płynność działań, ale przede wszystkim pozwala wykryć anomalie, oszacować jej czas trwania, co pozwala możliwie szybko nimi zarządzić. Ponadto sztuczna inteligencja na bieżąco uczy się organizacji i z czasem potrafi przewidzieć potrzeby użytkowników i proponować optymalne rozwiązania na podstawie zebranych wcześniej danych. 

Wielkim zainteresowaniem uczestników cieszyły się także prezentacje dotyczące aplikacji mobilnych, które stanowią fundament dla dalszych zmian i rozwoju w organizacjach. Aplikacje te w połączeniu z nowoczesnymi narzędziami, takimi jak AI i VR, stają się kluczowe w procesach utrzymania ruchu. O tym, od czego zacząć i jak usprawnić proces w oparciu o zaawansowany algorytm optymalizacyjny i aplikacje mobilne opowiedział ekspert Axians, przeprowadzając uczestników przez kluczowego kroki tego procesu. Natomiast Przykład wykorzystania TeamViewer AR w zdalnym wsparciu technicznym, zaprezentowany przez przedstawiciela firmy TeamViewer, był doskonałą ilustracją tego, jak rozszerzona rzeczywistość rewolucjonizuje sposób pracy w branży. 

Przykłady sukcesów wdrożenia SAP EAM  

Wśród głównych Case Study, omawianych na wydarzeniu pojawiły się przykłady wdrożenia w przedsiębiorstwie DSB, Hungrana czy Retipiu. O zastosowaniu SAP EAM mówił również Jacek Pietras, Senior Consultant w Axians przestawiają historie transformacji cyfrowej w firmie Enercon w zakresie usprawnień utrzymania i serwisu. Enercon, globalny lider w dziedzinie technologii i inżynierii, stanął przed wyzwaniem optymalizacji procesów serwisowych i zarządzania majątkiem w skali globalnej. Mowa o sieci obejmującej ponad 32 tysięcy zainstalowanych wiatraków i współpracy z 5 tysiącami techników i wieloma podwykonawcami. Skala działania wymagała usprawnienia planowania, redukcji kosztów oraz wdrożenia narzędzi, które umożliwiłyby dynamiczne reagowanie na zmieniające się warunki. 

Fundamentem zmian stało się wdrożenie zarządzanie usługami i aktywami w oparciu o rozwiązania SAP i Axians NEO Suite, które pozwoliły firmie zautomatyzować procesy serwisowe i wyeliminować redundancję danych, poprawić komunikację w czasie rzeczywistym między dyspozytorami a technikami terenowymi oraz wprowadzić planowanie uwzględniające warunki pogodowe i dynamiczne ograniczenia. W rezultacie przyniosło to niebywałe rezultaty m.in.: zwiększenie produktywności o 15%, do 80% więcej obsłużonych zasobów oraz redukcję czasu pracy biurowej o ponad 50%. 

Transformacja cyfrowa w firmie Enercon nie zatrzymała się na obecnych osiągnięciach. Dzięki wdrożeniu SAP EAM firma zyskała elastyczność w adaptacji nowych technologii, takich jak sterowanie głosem czy sztuczna inteligencja wspierająca planowanie i zarządzanie zasobami, czyli narzędzia przygotowujące organizację na wyzwania przyszłości. 

SAP EAM: Zaglądamy w przyszłość 

Już teraz myślimy o organizacji kolejnego wspólnego wydarzenia Axians i SAP, które pozwoli kontynuować dyskusję i zaprezentować najnowsze osiągnięcia w dziedzinie zarządzania majątkiem, umożliwiające firmom optymalizację kosztów, zwiększenie wydajności oraz skrócenie czasu reakcji na awarie. Jednak teraz pora na wnioski, a tych po wczorajszym spotkaniu jest wiele. Co najciekawsze, coraz częściej w organizacjach dostrzega się potrzebę – tak, potrzebę, a nie tylko konieczność – integrowania narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, rozszerzonej rzeczywistości oraz aplikacjach mobilnych, które wspierają codzienną pracę i umożliwiają efektywne zarządzanie zasobami w sposób szybki i elastyczny. A to dobry początek do dalszych zmian i rozwoju! 

Więcej o rozwiązaniu SAP EAM 

Platforma SAP EAM (Enterprise Asset Management) to zaawansowane rozwiązanie informatyczne, które umożliwia kompleksowe zarządzanie cyklem życia aktywów technicznych przedsiębiorstwa. System został zaprojektowany tak, aby zapewnić proaktywne monitorowanie stanu zasobów, optymalizację ich działania oraz efektywne planowanie przeglądów i napraw, zanim dojdzie do awarii. Kluczowym elementem rozwiązania jest możliwość agregacji danych z sieci czujników przekazujących dane o parametrach technicznych on-line i narzędzia analityczne, które nie tylko analizują historię eksploatacji zasobów, ale dzięki funkcjom predykcyjnym pozwalają przewidywać potencjalne problemy w ich funkcjonowaniu. 

SAP EAM jest w pełni zintegrowany z systemem ERP firmy, co pozwala na wymianę danych pomiędzy obszarami biorącymi udział w obsłudze majątku wykorzystanie szeregu dodatkowych funkcjonalności finansowych, kontrolingowych i logistycznych. Dzięki temu użytkownicy otrzymują kompleksowy wgląd w stan i koszty utrzymania majątku w czasie rzeczywistym. System wspiera także zespoły utrzymania ruchu, dostarczając aplikację do operacyjnego planowania wspomaganą przez algorytmy AI w zakresie optymalizacji harmonogramu zadań oraz aplikację mobilną umożliwiającą technikom pracującym w terenie mobilny dostęp do pełnej dokumentacji technicznej, efektywne zarządzanie częściami zamiennymi oraz zaawansowane możliwości planowania konserwacji z uwzględnieniem priorytetów bezpieczeństwa i znaczenia poszczególnych urządzeń dla procesów biznesowych. 

Zobacz pozostałe aktualności