W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, zarządzanie zasobami ludzkimi (HR) staje się coraz bardziej złożone. Firmy poszukują nowoczesnych rozwiązań, które pomogą im efektywnie wykorzystywać i rozwijać talenty pracowników, zwiększać produktywność i poprawiać ich doświadczenia. Jednym z takich rozwiązań jest SAP SuccessFactors, które dzięki integracji sztucznej inteligencji (AI) oferuje zaawansowane funkcje wspierające zarządzanie kapitałem ludzkim.
SAP SuccessFactors wyróżnia się jako kompleksowe, chmurowe rozwiązanie wspierające procesy „od rekrutacji nowego pracownika aż po jego przejście na emeryturę”. W sumie oferuje 11 modułów odpowiedzialnych za różne aspekty HR. Już dziś korzysta z niego ponad 10 tys. klientów i 290 mln użytkowników.
Unikalną cechą oprogramowania SAP jest integracja zaawansowanych funkcjonalności sztucznej inteligencji (AI), które mają na celu optymalizację procesów HR, rozwój kompetencji pracowników oraz zwiększenie ich zaangażowania. Współczesne firmy, stojąc przed wyzwaniami szybko zmieniającego się rynku pracy, odnajdują w SAP SuccessFactors narzędzie nie tylko do utrzymania swoich przewag konkurencyjnych, ale także do zdobycia nowych.
Rozwój kompetencji i zarządzanie talentami z AI
Jednym z kluczowych elementów SAP SuccessFactors jest Talent Intelligence Hub, w którym wdrożono szereg rozwiązań opartych o AI. To centrum danych agreguje i harmonizuje informacje z różnych źródeł, oferując kompleksowy przegląd umiejętności pracowników zarówno na poziomie indywidualnym, jak i związanych z potrzebami organizacji, w której są zatrudnieni. Dzięki temu jeszcze lepiej można planować ścieżki rozwoju zawodowego oraz precyzyjniej dopasowywać pracowników do odpowiednich stanowisk, biorąc pod uwagę zarówno ich umiejętności, jak i niezbędne do wykonywania danej pracy wymagania. Wszystko to wpisuje się w konkretne cele organizacji.
Co więcej, dane te stanowią solidną podstawę dla analiz predykcyjnych, umożliwiając prognozowanie przyszłych potrzeb kompetencyjnych organizacji.
Rozwiązanie Career and Talent Development idzie krok dalej, umożliwiając pracownikom samodzielne definiowanie celów zawodowych. Pracownicy mogą zobaczyć możliwe, potencjalne role w organizacji, sprawdzać, czy ich umiejętności pasują do wymagań obecnych i docelowych stanowisk. Zaletą nie do przecenienie wydaje się tu być także możliwość planowania indywidualnych ścieżek rozwoju. To personalizowane podejście motywuje do zdobywania nowych kompetencji i budowania długoterminowej ścieżki kariery w organizacji.
Generatywna AI odgrywa ważną rolę w zarządzaniu talentami. Dzięki niej można automatycznie tworzyć opisy stanowisk, dostosowywać pytania rekrutacyjne do wymagań danej roli oraz przeprowadzać szczegółowe analizy dopasowania kandydatów. Systemy te wspierają rekruterów w identyfikacji najbardziej odpowiednich do pracy osób, skracając czas pozyskania nowych talentów dla organizacji oraz poprawiają jakość podejmowanych decyzji.
Joule. Asystent AI, który ułatwia i przyspiesza pracę
SAP Joule to zaawansowany asystent AI, który integruje się z SAP SuccessFactors, aby usprawnić zarządzanie zasobami ludzkimi. Oto niektóre z kluczowych funkcjonalności SAP Joule w SAP SuccessFactors:
- Interakcje konwersacyjne: Joule umożliwia użytkownikom interakcję z systemem za pomocą naturalnego języka. Dzięki temu pracownicy mogą zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi w czasie rzeczywistym, co upraszcza dostęp do informacji i automatyzuje procesy biznesowe.
- Nawigacja: Asystent pomaga użytkownikom szybko znaleźć potrzebne funkcje bez konieczności przeszukiwania wielu stron. Na przykład, zamiast ręcznie szukać konkretnej funkcji, użytkownik może poprosić Joule o nawigację do odpowiedniej sekcji.
- Automatyzacja zadań: Joule wspiera użytkowników w efektywnym wykonywaniu zadań poprzez interfejs konwersacyjny. Może to obejmować automatyzację procesów, takich jak aktualizacja danych osobowych, inicjowanie promocji pracowników czy zarządzanie informacjami o wynagrodzeniach.
- Dostęp do informacji: Użytkownicy Joule mają szybki dostęp do informacji zawartych w dokumentach bez konieczności kontaktowania się z działem HR. Przykładowo, pracownik może zapytać Joule o szczegóły dotyczące swojego wynagrodzenia lub statusu zatrudnienia.
- Wsparcie podejmowania decyzji: Dzięki analizie danych w czasie rzeczywistym, Joule dostarcza menedżerom i pracownikom dogłębne analizy, które wspierają podejmowanie decyzji. Może to obejmować generowanie raportów, analizę trendów czy rekomendacje dotyczące zarządzania talentami.
- Personalizacja doświadczeń pracowników: Joule pomaga w personalizacji doświadczeń pracowników, dostosowując rekomendacje dotyczące szkoleń, ścieżek kariery i innych działań rozwojowych na podstawie analizy danych i preferencji użytkowników.
- Integracja z infrastrukturą SAP: Joule działa z innymi produktami z portfolio SAP np.: SAP S/4HANA Cloud Public Edition, SAP S/4HANA Cloud Private Edition, SAP Customer Data Platform, kokpit SAP BTP, SAP Build Code, SAP Product Lifecycle Management, SAP Asset Performance Management, SAP Digital.
Manufacturing i SAP Integrated Business Planning, co umożliwia płynne zarządzanie różnymi aspektami działalności firmy w jednym ekosystemie. SAP sukcesywnie wdraża rozwiązania AI do kolejnych produktów. – Joule to prawdziwe ułatwienie. Wiele czynności można wykonać, korzystając z odpowiedzi asystenta AI – mówi Piotr Wójcikowski, konsultant Axians IT Services Poland.
Podsumowując AI w SAP SuccessFactors, ułatwia codzienną pracę zarówno działu HR, jak i samych pracowników. Z punktu widzenia zarządzania zasobami ludzkimi usprawnia pięć kluczowych obszarów:
- Wsparcie rekrutacji i selekcji kandydatów: Poprzez zmniejszenie kosztów rekrutacji, skrócenie czasu jej trwania i podniesienie jakości procesu. Dział HR może m.in. skorzystać z pomocy AI przy tworzeniu opisów stanowisk czy pytań do wywiadów z kandydatami. Pomocny jest tu m.in. wspierany przez AI proces dopasowywania kompetencji do stanowiska. System podpowiada nawet prawdopodobne umiejętności w oparciu o dane, które ma zapisane w bazie.
- Lepsze zarządzanie ludźmi: Podniesienie jakości zarządzania i zadowolenia pracowników jest możliwe m.in. dzięki podsumowywaniu ocen okresowych przez AI, czy predefiniowanym działaniom z poziomu asystenta Joule (np. rozpoczęcie procesu budowy ścieżki awansu).
- Zwiększenia wydajności działu HR: Między innymi dzięki skróceniu czasu poświęconego na rutynowe, powtarzalne działania. Pomagają w tym m.in. polecenia głosowe.
- Nauka i rozwój pracowników: Oprogramowanie zwiększa zaangażowanie w szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, zmniejsza różnice kompetencyjne i pobudza rozwój. Proces ten wspierają m.in. rekomendacje umiejętności, które pracownik powinien rozwijać czy Talent Intelligence Hub – centralne repozytorium kompetencji. Program ma gotowe szablony tworzenia ścieżek rozwoju zawodowego, które po kolei można wdrażać w ramach konkretnych programów rozwojowych.
- Wsparcie pracowników: Mogą oni korzystać z systemu planowania celów osobistych, w którym AI podpowiada im działania i ustala terminarz ich realizacji. W sumie na poziomie asystenta Joule jest obecnie ok. 100 zdefiniowanych algorytmów, które udzielają odpowiedzi na zapytania na podstawie analizy danych.
Dlaczego warto sięgnąć po SAP SuccessFactors
SAP SuccessFactors redefiniuje zarządzanie zasobami ludzkimi, wprowadzając zaawansowane technologie AI do każdego etapu obecności pracownika w organizacji. Od rekrutacji, przez rozwój talentów, po zarządzanie wydajnością i wynagrodzeniami – system ten oferuje narzędzia, które nie tylko usprawniają procesy operacyjne, ale także podnoszą zaangażowanie i satysfakcję pracowników.
Nie bez znaczenia jest również zgodność z regulacjami. SAP zapewnia, że dane klientów nie są wykorzystywane do trenowania modeli AI, a wszystkie funkcje spełniają wymagania etyczne i prawne, takie jak te określone w unijnym AI Act.
W efekcie firmy nie tylko dostosowują się do współczesnych wyzwań, ale także wyznaczają nowe standardy w zarządzaniu kapitałem ludzkim.