Jak wiele mówi czytelnikom skrót KSeF? Teraz na stałe wejdzie do słownika podatników, administratorów biur i księgowych. Rada Ministrów poparła zmianę w ustawie VAT i Krajowy System e-Faktur staje się faktem.
Fiskus przeżywa kolejną transformację – ta cyfrowa wprowadza dotychczasowe sposoby rozliczeń z kontrahentami na nowy poziom. System KSeF jest już testowany pod nadzorem Ministerstwa Finansów, by w 2022 roku pozwolić na stopniowe i dobrowolne dołączanie do niego podatnikom. Korzyści są przede wszystkim strukturalne – automatyzacja rozliczeń i ich cyfrowa kontrola mają załatać lukę VAT. Jednak na transparentności zyskują też przedsiębiorcy. Sprawdź, jakich zmian się spodziewać i jakich korzyści oczekiwać.
Wystawiona, czyli otrzymana – o zmianach zwyczajów
Zaprojektowane przez fiskus rozwiązanie znajduje się w fazie testów, a korzystanie z niego jest opcjonalne. Stąd prawdziwie rewolucyjnej zmiany możemy spodziewać się dopiero w 2024 roku, kiedy dołączenie do programu będzie obligatoryjne dla wszystkich podmiotów gospodarczych. Przede wszystkim obrót dokumentami będzie sterowany przez jeden silnik lub też integrator. Po wprowadzeniu faktury do KSeF, zostanie ona uznana za wystawioną, automatycznie przesłana do odbiorcy/nabywcy i uwzględniona w jego rejestrze. Wirtualny plik e-faktury istnieje w jednej wersji – wspólnej dla obu stron oraz posiada specjalny numer identyfikacyjny. Rozwiązanie sprzyja transparentności i uniemożliwia możliwość zagubienia dokumentów. Raz wprowadzona faktura nie będzie mogła zostać usunięta z systemu. Ponieważ cyfrowa platforma komunikuje obie strony transakcji, w pewnym sensie to social media dla obiegu faktur.
Szereg formalnych korzyści
Stworzenie wspólnej bazy dokumentów ułatwia odgórne procedowanie, stąd podatnicy mogą liczyć na kilka ułatwień i krótsze terminy rozpatrywania wniosków. Niektóre z powstałych korzyści wynikają z większego zaufania do rachunkowości prowadzonej przez przedsiębiorców w formie automatyzacji.
Korzyści dla przedsiębiorców
- Brak konieczności archiwizacji dokumentów. System będzie przechowywać je przez ustawowo określony czas 10 lat,
- Skrócenie zwrotu VAT z 60 na 40 dni. Szybkość procedur,
- Pewność, że faktura trafiła do kontrahenta. Efektywność procesów biznesowych,
- Struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA) będzie dostępna dla organów podatkowych bezpośrednio z KSeF. Mniej obowiązków,
- Jeden wzór dokumentu i łatwość odczytu.
Dodatkowo w pakiecie SLIM VAT 2
- Brak konieczności oznaczania korekt – lepsza widoczność odniesień do starszych dokumentów,
- Możliwość korekty zbiorczej wszystkich dokumentów wystawionych dla jednego kontrahenta lub tylko części usług i dostaw. Łatwiejsza kategoryzacja i spójny widok transakcji dla jednego klienta,
- Możliwość wystawienia faktury na 60 dni przed wykonaniem dostawy lub usługi (aktualnie 30 dni).
Wprowadzona zmiana będzie szansą na cyfryzację dla małych, jednoosobowych przedsiębiorstw i wyzwaniem dla dużych organizacji korzystających z SAP. Biznes przeszedł cyfryzację na długo przed nową organizacją fiskusa, dlatego dzisiaj powinien skupić się przede wszystkim na integracji swoich narzędzi z systemami informatycznymi Państwa. Zespół Axians zadbał o to, aby każda chętna firma mogła dołączyć do Krajowego Systemu eFaktur już w 2022 roku. Razem z firmą OpenText przygotowaliśmy specjalne rozwiązanie S4/KSeF. Na poziomie podstawowym sprzyja ono automatycznej wymianie plików w formacie XML. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz tutaj.