Mając na uwadze, iż cyfryzacja jest kluczowym czynnikiem wpływającym na globalny wzrost gospodarczy oraz że Polska według indeksu DESI (The Digital Economy and Society Index), określającego poziom informatyzacji państw członkowskich UE, zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zjawisku.
Niewątpliwie rozwój technologiczny niesie ze sobą nowe narzędzia, które otwierają nowe drogi do podnoszenia konkurencyjności. A jest to szczególnie istotne w Polsce, która nadal wygrywa z innymi państwami niskimi kosztami siły roboczej. Jednak na horyzoncie widać już nadciągające zmiany w tym zakresie. Według ostatniego Raportu Komisji Europejskiej opartego o indeks DESI, Polska plasuje się na trzecim miejscu od końca pod względem integracji technologii cyfrowych w firmach. Nasz kraj zamyka listę razem z Rumunią i Bułgarią. Dla firm takich jak S&T, wyzwaniem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie o przyczyny takiego stanu rzeczy, zwłaszcza w obliczu faktu, iż biznes na świecie coraz bardziej opiera się o nowe technologie.
Transformacja cyfrowa to jednak coś więcej niż nowe narzędzia informatyczne. To głęboka i kompleksowa przemiana firmy na wielu płaszczyznach, dotykająca całych procesów i struktur organizacyjnych. Z mojej praktyki wynika, że w polskich przedsiębiorstwach gotowość na tak głęboką redefinicję sposobu funkcjonowania organizacji jest wciąż ograniczona, a jednocześnie jest to ogromne pole do zagospodarowania i rozwoju. Co hamuje te zmiany? Przyczyn jest wiele, od świadomości i mentalności począwszy, poprzez opór organizacji, na możliwościach budżetowych skończywszy. Jak jest naprawdę? Co wspiera, a co blokuje polskie przedsiębiorstwa w wykorzystaniu nowych technologii?
Raport Dojrzałość technologiczna polskich firm jest próbą przyjrzenia się polskiemu środowisku biznesowemu przez pryzmat zaawansowania digitalizacji procesów, rozumienia i gotowości do przeprowadzenia transformacji cyfrowej, preferowanych modeli konsumpcji usług IT, organizacji zasobów ludzkich czy planów inwestycyjnych.
Zapraszamy do lektury Raportu.
Liczymy na to, że uznają Państwo tę publikację za interesującą i zainspiruje ona Państwa do dyskusji na temat ścieżek rozwoju polskich przedsiębiorstw w kontekście możliwości, jakie może przynieść skuteczne wdrażanie technologii cyfrowych.