Listopad jest miesiącem, podczas którego podkreśla się znaczenie badań profilaktycznych prostaty i jąder.

Na całym świecie odbywa się akcja Movember, czyli Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem.

 

Movember to ogólnoświatowa inicjatywa, której symbolem są wąsy. Mają przypominać o listopadowym postanowieniu, by regularnie się badać.

Po raz kolejny włączamy się w kampanię edukacyjną i przypominamy: rak prostaty i rak jąder wcześnie wykryte dają szansę na całkowite wyleczenie. Zachęcamy do działań prozdrowotnych!

O ile kampanie promujące profilaktykę nowotworów kobiecych (na czele z rakiem piersi) w pełni zaaklimatyzowały się w Polsce i na świecie, o tyle w przypadku nowotworów, na które chorują mężczyźni, nadal mówi się o nich zbyt mało. A statystyki nie pozostawiają złudzeń:

  1. Co roku w Polsce na nowotwór jądra choruje ponad 1500 mężczyzn. Rak jądra jest możliwy do wyleczenia niemal w 100% przypadków – trzeba go jednak odpowiednio wcześnie wykryć.
  2. Co roku na nowotwór prostaty choruje 15000 mężczyzn. Rak prostaty jest trzecim najbardziej powszechnym nowotworem wśród mężczyzn w Polsce. Dotyka coraz młodszych mężczyzn ze względu na rozmaite czynniki ryzyka, m.in. dietę czy palenie papierosów. Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie.

Szokujące dane? Owszem!

Jak Ty możesz pomóc sobie lub bliskim?

  • Zbadaj się!
  • Porozmawiaj z kolegami, ojcem, mężem, bratem czy też wujkiem o tym, że jego zdrowie (fizyczne i psychiczne!) jest ważne.

Wspólnie postawmy na profilaktykę!