W dniach 18-19 maja 2023 r. odbyło się nasze coroczne spotkanie poświęcone kwestiom cyberbezpieczeństwa. W tegorocznej konferencji wzięło udział blisko 120 klientów, którzy na co dzień pozostają pod opieką Axians w zakresie ochrony aplikacji i bezpieczeństwa sieci.

Bezpieczeństwo i ciągłość działania systemów IT mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Budowa zintegrowanych systemów bezpieczeństwa i utrzymanie krytycznej infrastruktury IT to jeden z kluczowych obszarów działalności Axians. W naszym portfolio znajdują się rozwiązania najlepszych światowych producentów, z którymi raz w roku przygotowujemy konferencję, na której omawiamy najnowsze trendy i konkretne rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa.

W tym roku nasi goście mieli okazję zapoznać się z rozwiązaniami Arista, F5, Greycortex, Hitachi, NacView, Palo Alto, Rapid7 i Solarwinds. Podczas spotkania nasi goście mogli wziąć udział także w konkursach, którym celem jest propagowanie sposobów ochrony przed cyberzagrożeniami.

Wszystkie aspekty cyberbezpieczeństwa

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od zagadnień Extended Detection and Response, które są stosunkowo nowym podejściem do wykrywania zagrożeń i reagowania na nie. Nasi goście zapoznali się z szczegółami rozwiązania Palo Alto Networks Cortex XSOAR, które w znacznym stopniu umożliwia zespołom bezpieczeństwa (SOC) automatyzację obsługi oraz przyśpiesza czas reakcji na incydenty.

Następnie Przedstawiciel firmy Rapid7, pokazał jak wykorzystać najnowocześniejsze narzędzia do zarządzania podatnościami w całym systemie teleinformatycznym, obejmującym między innymi: elementy infrastruktury sieciowej, systemy operacyjne, serwisy sieciowe, bazy danych oraz interaktywne aplikacje Web.

Na konferencji poruszającej szerokie spectrum zagadnień związanych z bezpieczeństwem nie mogło zabraknąć oczywiście botów. Firma F5 przygotowała dla naszych gości prezentację „Jak walczyć z botami i się nie zabić?W trakcie której pokazano naszym gościom sposoby wykorzystywania sztucznej inteligencji do zwalczania tego typu oprogramowania.

Jednym z ważniejszych elementów ochrony nowoczesnego Centrum Danych jest segmentacja sieci, której istotą jest jej podział na strefy bezpieczeństwa oraz wdrożenie odpowiednich reguł bezpieczeństwa pomiędzy nimi i w ich obrębie. Temat ten przybliżył uczestnikom naszej konferencji przedstawiciel firmy Arista Networks, która specjalizuje się w zwiększaniu bezpieczeństwa w oparciu o zautomatyzowaną segmentację wykorzystywaną w Data Center.

Podczas Secyrity Day co roku poświęcamy wiele uwagi także kwestiom zabezpieczenia sieci IT, OT oraz IoT. Podczas tegorocznej edycji konferencji aspekty te przybliżyła naszym gościom firma Greycortex, która oferuje zaawansowane rozwiązanie do monitorowania ruchu sieciowego. Podczas swojej prezentacji pokazano w jaki sposób w procesie monitorowania ruchu, wykorzystywać zaawansowane techniki takie jak: korelację zdarzeń pozwalającą na predykcyjną ochronę, analizę przepływów sieciowych oraz szczegółową inspekcję pakietów umożliwiającą detekcję zagrożeń takich jak malware czy ransomware- już na poziomie przepływów w sieci, dzięki wykorzystaniu rozwiązań NDR.

Na tegorocznym Security Day temat bezpieczeństwa dostępu do sieci lokalnej podjęli przedstawiciele firmy NACVIEW, której rozwiązania umożliwiają kontrolę urządzeń końcowych oraz tożsamości, próbujących uzyskać dostęp do sieci – zarówno przewodowych, bezprzewodowych jak i VPN.

Podczas prezentacji firmy SolarWinds nasi goście mogli przyjrzeć się bliżej zaawansowanym narzędziom do pełnego monitoring systemów IT. Najnowocześniejsze rozwiązania w tym segmencie pozwalają na przewidywanie potencjalnych problemów związanych z niedostępnością kluczowych zasobów oraz zapeniają odpowiednią reakcję w przypadku wystąpienia awarii.

Na konferencji nie zabrakło także tematów związanych z ochroną danych i zbudowaniem środowiska IT w taki sposób, aby było ono jak „Japońska Twierdza”. Nasi partnerzy z firmy Hitachi Vantara pokazali uczestnikom Security Day jak stworzyć architekturę, która pozwola na bezpieczne przechowywanie i odzyskiwanie danych dzięki warstwowemu podejściu do ich zabezpieczania.

Dziękujemy za wszystkie merytoryczne wystąpienia i dyskusje. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Zobacz pozostałe aktualności